معرفی نژاد سگ هاسکی

پنج شنبه هجدهم آذر ۰۰
(0)
(0)
معرفی نژاد سگ هاسکی

معرفی نژاد سگ هاسکی

هاسکی یکی از نژاد‌هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. سگ هاسکی بسیار بازیگوش و بامحبت است. این نژاد به عنوان سگ‌های سورتمه‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی سگ هاسکی

سگ هاسکی بسیار بازیگوش و در عین حال آرام است. سگ باهوشی است، اجتماعی و دوست‌داشتنی و همینطور با محبت است. با اینکه بسیار پر انرژی است به خصوص در تولگی، ولی سگ فرمان‌برداری است و به خوبی می‌تواند با کودکان رابطه برقرار کند. خیلی کم پارس می‌کند در نتیجه آن را نباید به عنوان یک نگهبان در نظر بگیرید. زود مطالب را یاد می‌گیرد ولی باید با صبر و متانت آموزشش بدهید چون بعضی وقت‌ها می‌تواند لجبازی کند. وقتی بیکار است زود حوصله‌اش سر می‌رود و دوست ندارد تنها بماند و نمود این مسئله خرابکاری‌هایش موقع تنهایی است. پس اگر مدت طولانی از خانه بیرون می‌روید یا با خودتان ببریدش و یا یک جفت یا هم‌بازی برایش پیدا کنید. هاسکی نسبت به آن چیزی که به نظر می‌رسد به غذای کمتری احتیاج دارد.

شاید شما هم در فیلم‌های سینمایی سگ‌های سفیدی را دیده باشید که سورتمه‌ها را در برف می‌کشند. بله دست حدس زده‌اید. این‌ها همان سگ‌های سفید از نژاد هاسکی هستند. برای قرن‌های متوالی از هاسکی به عنوان سگ سورتمه و چوپان استفاده می‌شد. این نژاد از سگ، سگ‌های فوق‌العاده‌ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می‌باشند. هاسکی سگی است سبک وزن و پراستقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیل داشتن سرعت زیاد از او به عنوان سگ مسابقه استفاده می‌کردند. امروزه هاسکی یک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می‌شناسند. بی‌شک از نگاه بسیاری از صاحب‌نظران نژاد هاسکی یکی از بهترین و شاخص‌ترین نژادها در سطح جهان است. شهرت این نژاد را بیشتر از شکل زیبا و با ابهت و همچنین رفتار آرام و صمیمی و هوش سرشارش می‌دانند. طبق نظر سنجی‌ها سگ هاسکی جزو محبوب‌ترین نژادهای سگ در میان سگ‌های پرفروش مثل  دوبرمن  و… است.

گونه‌های هاسکی

نژاد هاسکی را به دو گونه مهم تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

  • سیبرین هاسکی (Siberian husky) که مهم‌تر و قابل توجه‌تر است.
  • هاسکی آلاسکای (Alakan husky)

گفته می‌شود که هاسکی در اصل ریشه سیبری را دارد اما بعد از مدتی به ناحیه آلاسکا برده شده و بعد از مدت‌ها تغییراتی در حالت این نژاد داده شده و گونه هاسکی آلاسکایی به وجود آمده است ولی هاسکی آلاسکایی بیشتر به عنوان یک سگ کاری تربیت شده است و ویژگی این حیوان لذت بردن از کشیدن سورتمه است. تشخیص دقیق و تفکیک گونه‌های سیبرین و آلاسکایی ساده نیست اما یک سری نشانه‌هایی برای این کار وجود دارد. سگ هاسکی آلاسکایی معمولاً دارای سر کاملاً سفید و یک دست از نظر رنگ است در حالی که در گونه سیبرین روی سر بین چشم خطوط و طرح‌های زیبایی وجود دارد و گاهی به شکل خط‌هایی دور چشم است که یک نشانه بارز برای خالص بودن حیوان و موثر روی قیمت آن است.

مشخصات ظاهری سگ هاسکی

سگ هاسکی دارای بدنی کشیده است، پوزه و صورت کشیده‌ای دارد و همچنین پنجه‌هایی پهن دارد که در بین آن‌ها موهایی دیده می‌شود و حرکت در برف را راحت می‌سازد. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه و سفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید و نارنجی و سفید می‌باشند و بیشتر زیر شکم آن‌ها سفید است.

چشم‌ها: چشم‌ها در سگ هاسکی به دو رنگ آبی و قهوه‌ای دیده می‌شود. حالت هتروکرومیا ( دو رنگ بودن چشم‌ها) که در سگ‌ها شایع است در نژاد هاسکی بسیار زیاد دیده می‌شود به این صورت که یک چشم حیوان به رنگ قهوه‌ای و یک چشم به رنگ آبی است. چشم‌های این حیوان قدری کشیده است و در برخی تقسیم‌بندی‌ها رنگ آبی چشم هاسکی را به آبی پر‌رنگ و کم‌رنگ دسته‌بندی می‌کنند.

مو‌ها: قسمت‌های بالایی مو‌های این حیوان زیر و کمی خشن و قسمت‌های پایینی آن نرم است این ویژگی هاسکی را قادر می‌سازد که در دماهای -50 تا -60 درجه به راحتی زندگی کند. مو‌ها تمام بدن را می‌پوشانند و دوبار در سال ریزش دارند.

بینی: در بعضی از موارد در سیبرین هاسکی حالتی دیده می‌شود که آن را اصطلاحاً sonw nose یا winter nose می‌گویند که در اصطلاح طب دامپزشکی یک نشانه بد از دیدگاه ارزشمندی حیوان است. سطح بینی در هاسکی می‌تواند نقطه نقطه یا یکدست و مسطح باشد و رنگ آن بین مشکی تا خاکستری متغیر است.

گوش ها: گوش‌ها حالت برافراشته و نوک‌تیز دارند و در رنگ‌های سیاه یکدست تا سفید یافت می‌شود.

رنگ‌بندی: در همه رنگ‌ها از سیاه یکدست تا سفید یافت می‌شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه و سفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید و نارنجی و سفید یافت می‌شود.

وزن و ارتفاع:

  • وزن در نرها: (۲۰-۲۷) کیلوگرم
  • وزن در ماده‌ها: (۱۶-۲۲) کیلوگرم
  • ارتفاع در نرها: (۵۳-۶۰) سانتی‌متر
  • ارتفاع در ماده‌ها: (۵۱-۵۶) سانتی‌متر

طول عمر: حدود ۱۲- ۱۵ سال

خلق‌ و خو و خصوصیات رفتاری سگ هاسکی

سگ هاسکی بسیار اجتماعی است و اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد. این سگ آپارتمانی است و باید او را برای پیاده‌روی 2 ساعته به بیرون ببرید تا انرژی‌اش خالی شود؛ وگرنه اگر بیرون بروید و انرژی سگ پر باشد خانه را ویران می‌کند. در ضمن به جویدن اشیا در سن تولگی علاقه زیادی دارد.
با اینکه سگ هاسکی بسیار آرام است در صورت آموزش صحیح به خوبی می‌تواند نقش یک بادیگارد را داشته باشد و همانطور که می‌دانید در گذشته این سگ به عنوان یک سگ سورتمه‌کش مورد استفاده بوده و این ناشی از قدرت، سرعت و هوش و ذکاوتش است تا بتواند مسیرهای طولانی را با موانع بسیار بپیماید.

 

شرایط نگهداری سگ هاسکی

شرایط نگهداری سگ‌ها با توجه به نژاد آن‌ها متفاوت است. برای نگهداری در آپارتمان پیشنهاد نمی‌شود. بسیار فعال است و به یک حیاط بزرگ جهت زندگی نیاز دارد. بدلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را ندارد و بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرما استفاده شود. این نژاد زندگی را بصورت گروهی ترجیح می‌دهد (حداقل دوتایی). همچنین در فصول گرم سال باید برای نگه‌داری از آنان از سایبان و یا در صورت لزوم از کولر استفاده کرد.

توجه: در این سگ‌ها بیماری (dysplasia) بسیار شایع است که عبارت است از عدم رشد کامل و درست اندام‌ها خصوصاً اندام‌های حرکتی. به همین دلیل معمولاً توصیه می‌شود که این نژادها را از فروشنده معتبر بخرید و یا قبل از خرید حتماً با دامپزشک مشورت کنید.

 

 

گالری تصاویر محصول
 معرفی نژاد سگ هاسکی
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
menusearch
doglovers.ir